Zima je tady, co na to naši čtyřnozí parťáci?


Teplota venku se pohybuje okolo nuly a na mnoha místech je zem už pokrytá sněhem. Nejvíce změnu pocítí majitelé malých plemen psů, neboť ti reagují na změnu teploty nejvíce. Proporce malých plemen psů jsou nejvíce ovlivněny právě díky stavbě těla, která nízké teploty velmi špatně snáší. Psi menších plemen rychleji prochladnou, oproti velkým plemenům psů. Z prochladnutí poté vznikají různá onemocnění, která psy trápí. Například záněty močového měchýře, onemocnění horních a dolních cest dýchacích a podobně. Většina z nich se jinak, než pomocí antibiotik léčit nedá, proto by se páníček měl vždy snažit těmto onemocněním předejít. Je hned několik způsobů, jak psa v zimě chránit.Zima je tady, co na to naši čtyřnozí parťáci?

 

Mezi první patří dostatek kvalitního krmiva a pitné vody. Krmná dávka se mnohdy v zimních měsících musí navýšit, zvláště u psů, kteří pobývají celodenně venku, neboť pes na své zahřívání vydá mnoho energie. Proto musí jeho denní krmná dávka obsahovat zvýšené množství bílkovin, tuků a sacharidů.

Venčení a celkový dostatek pohybu. Pokud máte psa, který s vámi pobývá v domě či bytě a jedná se zejména o krátkosrsté plemeno, je vhodné mu pořídit pro zimní období vhodný obleček. Na trhu je nepřeberné množství druhů, které psa ochrání za jakékoli nepřízně počasí. Při výběru dbejte hlavně na funkční vlastnosti oblečku, ne na módní vlny. Důležité je, aby měl pes vždy krytou oblast beder a zad. Proto je vždy při výběru obleku nutné zvolit správnou velikost oblečku, do kamenného obchodu lze většinou psa vzít sebou a oblek vyzkoušet. Pokud volíte koupi přes internet, vždy správně pejska změřte, kdy hlavní je délka od krku po kořen ocasu. Pokud se psem trávíte delší dobu venku a teploty jsou opravdu chladné, nezapomínejte na to, aby se pes neustále pohyboval. Absolutně nevhodné je, aby pes ležel na chladné zemi, například čekal na svého pána před hospodou či krámem. I přesto, že si každý z Vás asi ťuká na čelo, že by tak psa nenechal, tak přesto často potkávám chudáky pejsky, kteří čekají na své pány uvázaní a totálně prochladnutí.  Pejsek se vždy nejvíce zahřeje pohybem, proto je dobré mu třeba házet aporty, či ho vzít proběhnout.

Když přijdete s pejskem z procházky v mrazivém počasí, vždy je nutné pejska osušit a dopřát mu odpočinek v hřejivém pelíšku. Dostatek pohybu je důležitý, ale nikdy nezapomínejte na dostatečnou regeneraci, kdy pejsek nasbírá vydanou energii.

Líbí se: 0