Silvestr a pes


Jako každý rok, se každý správný pejskař brání ohňostrojům a jiným nesmyslům, které děsí všechna volně žijící i doma chovaná zvířata.



Silvestr a pes

Jako každý rok, se každý správný pejskař brání ohňostrojům a jiným nesmyslům, které děsí všechna volně žijící i doma chovaná zvířata. Každoročně se během silvestrovských oslav ztratí několik set psů a koček, které se vyděsí a prchnou. Mnoho z nich se domů již nevrátí, neboť je při úprku srazí vlak či automobil. Ti šťastnější se dostanou do útulkového kotce, kde vyhlížejí majitele. Jak předejít tomuto stresovému zážitku a jak pomoci Vašemu parťákovi přežít tento lidský způsob zábavy? O tom více v článku.

Nejprve si vysvětleme, jak nejlépe předejít ztrátě psa v těchto rizikových dnech, kdy v každém sídlišti parta dětí práská petardy již od brzkého rána. Pokud jdete se psem na procházku a víte, že je lekavý (netýká se jen bojácných psů), je vhodné psa vybavit kšírami i obojkem. Kšíry (postroj) jsou lepší v tom, že hrozí menší riziko vyvléknutí, než u obojku. Obojek můžete nechat připnutý také, máte jistotu obojího. Zároveň je vhodné na obojek i kšírky připnout adresář s kontaktem na Vás, vhodné je napsat mobilní telefon a pokud se vejde, tak i adresu. Rychleji se s pejskem shledáte, pokud by se přeci jen ztratil. Pokud má Vás pes čip, je vždy nutné jej mít registrovaný, neregistrovaný čip v centrální evidenci je k ničemu. Bez registrace čipu v centrální národní databázi čipů je majitel psa nedohledatelný. Při registraci čipu můžete do databáze přidat i fotku psa a vyplnit i detaily pro identifikaci Vašeho psa, například pokud Vám jej někdo odcizí. Veterinární lékař registraci zpravidla neprovádí, pouze čip aplikuje, ostatní je na majiteli, tak na to nezapomeňte. Pokud venčíte v centru města, kde hrozí, že vedle Vás někdo odpálí petardy či jinou silvestrovskou atrakci, nedoporučujeme psa venčit ,,na volno,,. Můžete mít jakkoliv vyrovnané zvíře, ale věřte, že mnohdy se leknete i vy a to víte, že se jedná o ránu způsobenou ohňostrojem či petardou, co potom má dělat pes, které slyší na 4x větší vzdálenost než člověk. Kdo si myslí, že úprk u jeho psa nehrozí, zbytečně riskuje jeho ztrátu a mnohdy i jeho samotný život.

Pokud víte, že Váš pes opravdu špatně snáší silvestrovské oslavy, můžete mu pomoci alespoň zmírnit dopad stresu na jeho psychiku.
1. Nenechávejte psa samotného, snažte se být s ním, nezavírejte jej samotného do stísněných prostor.

2. Snažte se naladit klidnou atmosféru, psa zabavit, například psími hlavolamy, utahat přes den dlouhou procházkou v lese, mazlit se s ním a hrát si. Nenechat jej se soustředit na ruch, který panuje venku.

3. Bachova květová terapie – mnoho majitelů psů si chválí Bachovy esence, které mají příznivý vliv na psí organismus a dokáží mu pomoci překonat tohle náročné období.

4. Zklidňující přípravky – na trhu je jich mnoho volně dostupných, některé jsou na bázi feromonů, jiné jsou klasické prášky či pasty, které se přidají psovi do denní krmné dávky. Mnoho majitelů zvířat tyto přípravky nedoporučuje, neboť se neosvědčily, jiní si je nemohou vynachválit.

5. Half- wrap – aneb bandážování psa, které má pomoci psovi zvládnout stres pomocí tlaku na přesně určené partie těla psa. Existuje řada instruktážních videí a fotek, kde je přesně popsáno, jak jednoduchým způsobem psa obvázat. Opět se toto ,,bandážování,, shledalo s dvěma tábory příznivců i odpůrců. Pokud jste tuto variantu ještě nezkusili a Váš pes má s petardami problém, můžete letos zkusit pejskovi takto pomoci.

https://www.youtube.com/watch?v=autlUlomFPk

Nezapomínejte ovšem na to nejdůležitější a to je mít psa u sebe v bezpečí a pohodlí domova.

Líbí se: 0