Pes štěká, když je sám doma?


V minulém článku jsme se dozvěděli, jak předejít tomuto nepříjemnému zlozvyku u štěňat, dnes se budeme věnovat mnohem složitějšímu problému. Zlozvyk štěkání v době samoty u dospělých psů.Pes štěká, když je sám doma?

Pes štěká, když je sám doma?

V minulém článku jsme se dozvěděli, jak předejít tomuto nepříjemnému zlozvyku u štěňat, dnes se budeme věnovat mnohem složitějšímu problému. Zlozvyk štěkání v době samoty u dospělých psů.

Často to bývá problém u psů, kteří pocházejí z útulku, nebo z dočasného domova, kam se dostal, když jej jeho původní majitelé opustili. Psi se bojí, že je jejich nový páníček opět opustí. Mnohdy se jejich strach může vyvinout až ve fobii, při které dochází k sebedestrukčním projevům. Takovýmto stavům se říká separační úzkost. Psi jsou schopni proskočit oknem, zdevastovat byt, jen proto, aby se dostali ven a mohli utéct za svým majitelem.

Příčinou takového chování je opět jen a jen člověk, který psa zradil. Případně mu nenastavil jasné mantinely hned od začátku, právě ve štěněcím období.

Pokud takového psa máte, jeho problém lze řešit například těmito způsoby:

·      Výcvik, jako u malého štěněte, postupně prodlužovat dobu, kdy je pes sám.

·      Utahání, unavení psa odchodem do práce, opuštěním bytu.

·      Zaměstnání psa v době nepřítomnosti- hračky, hlavolamy, žvýkací pamlsky (sušené pamlsky).

·      Klec, ovšem nelze použít u psa se separační úzkostí. Může se stát, že pokud chytne amok v době Vaší nepřítomnosti, dobije se v kleci do krve. Ověřeno v praxi, bohužel. Pro psa, který z nudy ničí byt, je to ideální rychlé levné řešení. Ovšem nezapomínejte, že 90% problémů s ničením vybavení bytu bývá z toho, že pes překypuje energií. Vezměte ho na kolo, vyběhat do lesa, na cvičák s ostatními psy. Vezměte ho každý den a dělejte to tak celých zbylých 15 let života a věřte, že nebudete mít problém.

·      Protištěkací obojek, investice, která se vyplácí. Ovšem před použitím konzultujte se zkušeným kynologem. Psovi lze rychleji ublížit než pomoci.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení Vašeho problému, věřte, že nejjednodušší je to, že se psovi budete věnovat, trávit s ním čas aktivně. Nemusíte kupovat přepychové kotce, pelechy, klece a ostatní věci. Pes bude nejšťastnější, když vezmete holinky, vodítko a vyrazíte do lesa.

 

Líbí se: 0