Odčervovat pravidelně? Mýtus nebo pravda?


Jistě to každý slyšel, že odčervovat by se mělo jednou za půl roku a hrdě se k tomu většina z nás hlásí. Tak jako se každý rok hrneme se psem na očkování, tak i tabletky proti červíkům pravidelně psovi podáváme s odstupem 6ti měsíců. Ale děláme to tak dobře?Odčervovat pravidelně? Mýtus nebo pravda?

Odčervovat pravidelně? Mýtus nebo pravda?

Jistě to každý slyšel, že odčervovat by se mělo jednou za půl roku a hrdě se k tomu většina z nás hlásí. Tak jako se každý rok hrneme se psem na očkování, tak i tabletky proti červíkům pravidelně psovi podáváme s odstupem 6ti měsíců. Ale děláme to tak dobře?

Pokud někdo argumentuje, že odčervení je preventivní  zákrok, tak je na omylu. Tabletka působí v těle psa maximálně jeden den, během kterého zabije v těle pouze dospělce červů. Vzhledem k tomu, že například vajíčko tasemnice, které se dostane do vnějšího prostředí v trusu psa, dokáže přežít jen tak bezprizorně až jeden rok, je velice snadné, že se dostanou do dalšího psa, který je například slízne z trávy. Hlavní prevencí v boji s odčervováním našich mazlíčků by tedy především měla být hygiena a s ní spojený úklid trusu po psech. Vlhké nečisté prostředí plné trusu, které je například ve většině městských parků, je naprostý ráj na zemi pro červy, poskytuje jim dokonalou živnou půdu.

Často se majitelé psů setkávají s faktem, že jejich malé štěně nikdy nebylo venku a přesto u něj byly objeveny škrkavky. To je opravdu možné, jednak se přenesou z matky na mládě, další fakt je, že z vajíček se vyvinou larvy, které cestují ze střeva do dalších orgánů, vylučují se i mateřským mlékem, tudíž zde je opět cesta přenosu do mláděte. Proto je vhodné štěňata odčervit rutinně od 3. Týdně věku 1 x měsíčně až do 5ti měsíců života. Od 5. Měsíce života je vhodné psa léčit odčervovadly až v případě, že se začervení potvrdí. V praxi to znamená, že pouze odeberete psovi trus a vezmete jej na vyšetření, pokud se přítomnost červů nepotvrdí, není nutné psovi antiparazitika podávat. Ušetříte zdravotní stav psa ale i Vaši peněženku. Pokud nevěříte, zkuste sami sobě položit otázku: Občas trpíte zácpou, pomůže Vám, když si jednou za rok dáte preventivně Gutalax?

Líbí se: 0