Nebezpečné housenky, které Vám mohou zabít psa


Vždy jsem o nich pouze četla, nikdy jsem neměla tu smůlu je na procházkách se psem potkat. Až letos ve Španělsku, při ranním výběhu se psem, jsem zahlédla pohybující se armádu housenek, které křížily jedna za druhou cestičku mezi borovicemi. Housenky šly sestavené jako armáda ozbrojených vojáků. Ozbrojených nekompromisními chloupky, které, když se dostanou psovi do tlamy, dokáží jej usmrtit.Nebezpečné housenky, které Vám mohou zabít psa

Nebezpečné housenky, které Vám mohou zabít psa

Vždy jsem o nich pouze četla, nikdy jsem neměla tu smůlu je na procházkách se psem potkat. Až letos ve Španělsku, při ranním výběhu se psem, jsem zahlédla pohybující se armádu housenek, které křížily jedna za druhou cestičku mezi borovicemi. Housenky šly sestavené jako armáda ozbrojených vojáků. Ozbrojených nekompromisními chloupky, které, když se dostanou psovi do tlamy, dokáží jej usmrtit.

Jedná se o housenky Bourovčíka jižního. Tento motýl není pro psy v dospělosti nijak nebezpečný. Ovšem housenky mají po těle nebezpečné chloupky, které když se psovi zapíchnou do tlamy, tak minimálně způsobí alergickou reakci, ale může dojít až k anafylaktickému šoku, který končí smrtí.

Přítomnost housek signalizují bílé chuchvalce ve větvích borovic, které jsou jimi doslova obsypány. Borovice vypadají, jako kdyby na jejich větvích byly chuchvalce cukrové vaty. Tyto chuchvalce jsou hnízda housenek, ze kterých poté v řadách vylézají a po kmenech stromů se vydávají na zem. Právě při této cestě se mohou střetnout s Vaším psím parťákem, který nic netušíc, jej může vzít do tlamy, či si s nimi začít hrát a neštěstí je na světě.

V odborné literatuře se termín výskytu těchto housenek uvádí hlavně na jaře, například v Chorvatsku. Ale záleží na destinaci, například na severu Španělska –Galicie, jsem tyto potvory potkala v prosinci. Proto pokud s Vaším parťákem cestujete, dávejte na něj pozor, malá housenka Vám, může naprosto zkazit celou dovolenou. Pokud by se stalo, že psa neuhlídáte, neprodleně vyrazte k veterináři. Vypláchněte psovi tlamu proudem vody a uhánějte. Čím dříve psa ošetří odborník, tím vyšší je šance na záchranu.

Líbí se: 0