Elektrika,, ano či ne?


Mezi pejskaři kolují na použití elektrických obojků různé názory. My se rozhodli vyrazit do terénu a ověřit si funkčnost elektrického obojku a plotu přímo na vlastní oči, abychom Vám mohli přinést seriál článků o jednotlivých typech a jejich použití.Elektrika,, ano či ne?

,,Elektrika,, ano či ne?

Mezi pejskaři kolují na použití elektrických obojků různé názory. My se rozhodli vyrazit do terénu a ověřit si funkčnost elektrického obojku a plotu přímo na vlastní oči, abychom Vám mohli přinést seriál článků o jednotlivých typech a jejich použití.

Dnešní článek se věnuje klasickému elektronickému obojku, u kterého můžete použít vibrační či klasický elektrický impuls. V první řadě bychom chtěli zdůraznit, že tento obojek v žádném případě nepatří do rukou majiteli psa bez zkušeností. Elektrický obojek rozhodně neslouží pro trestání psa. Dle našeho názoru by měl psovi zabránit chování, které ho přivede do nebezpečné situace. Elektrický obojek může psovi zabránit v útěku za zvěří či útoku na jiného psa. Ovšem použití elektrického obojku musí vždy předcházet správná socializace psa. Pokud víte, že Váš pes nereaguje na přivolání, či útočí na ostatní psy, rozhodně to rána z elektrického obojku nevyřeší, naopak celou situaci může zhoršit.

V terénu jsme se setkali s příběhem dvouletého rotvajlera Baxe, který se dostal do rukou nové majitelky po pobytu v záchytném kotci. Pes byl nalezen s vrostlým hřebíkovým obojkem do krku a vykazoval totální agresi ke psům. Kromě absolutní nesnášenlivosti k ostatním psům, byl další problém nepřivolatelnost psa. Nereagoval absolutně na žádné pomůcky, když prošel několika kynologickými výcviky, po roční opravdu vytrvalé přípravě, se majitelé rozhodli ve spolupráci se zkušeným kynologem použít elektronický obojek.

Ačkoli se jednalo o opravdu zkušeného kynologa, dopustil se fatální chyby a obojek zde byl naprosto nefunkční. Použití obojku proběhlo v lese, kdy se Bax rozhodl pronásledovat zvěř. I přes použití nejvyšší intenzity impulsu pes nereagoval a vrátil se, až když sám uznal za vhodné. Z našeho pohledu se výcvikář dopustil zásadní chyby.

Nikdy totiž nesmíte použít poprvé obojek ve volném prostoru. Nikdy nesmíte obojek použít pro potrestání psa. Naopak! Pes po utržení impulsu musí hledat u svého pána útočiště a ochranu. A hlavně to nejdůležitější, nikdy nezkoušejte obojek sami, vždy požádejte osobu, která opravdu disponuje zkušenostmi a hlavně praxí.

Líbí se: 0