Jak přežít háravé období


Kromě pěkného počasí přichází s jarem také období, které znepříjemňuje život všem majitelům nevykastrovaných fenek. Hárání se většinou dostaví mezi 7-18. měsícem věku fenky. U fenek malých plemen dříve než u velkých.



Jak přežít háravé období

Jak přežít háravé období

Kromě pěkného počasí přichází s jarem také období, které znepříjemňuje život všem majitelům nevykastrovaných fenek. Hárání se většinou dostaví mezi 7-18. měsícem věku fenky. U fenek malých plemen dříve než u velkých. 

Hárání trvá většinou kolem tří týdnů, při prvním hárání se může délka trvání prodloužit. Fenky, které hárají prvně, obvykle trpí krvácením silnějším. Hárání se opakuje jednou za půl roku, u molosoidních plemen může být pouze jednou do roka.

Během hárání by měl majitel fenky zajistit to, aby fenka nebyla nechtěně nakryta. Každý majitel fenky by si měl uvědomit, jaké množství psů čeká na svého majitele v útulku. Dále by měl přemýšlet nad tím, kam se jeho štěňata dostanou, zda jim dokáže najít zodpovědné majitele, kteří se štěněte v dospělosti nezbaví. Pokud štěňata v budoucnu neplánujete, doporučujeme nechat fenku vykastrovat, ideálně ještě před prvním háráním. Kastrací před prvním háráním ve vysoké míře zabráníte rakoviny mléčné žlázy, ve které se mohou utvořit nádory. Čím dříve fenu vykastrujete, tím více snížíte toto riziko.

 Pokud fenka hárá, nejrizikovější období je mezi 10. - 23. dnem říje, kdy je fenka pro psy obzvláště ,,voňavá,, a je i ochotná ke spáření. Pokud by k takové situaci došlo, lze ještě březosti zabránit hormonální injekcí, kterou fence aplikuje veterinář, ovšem je opravdu nebezpečná, často po její aplikaci dochází k zánětům dělohy, které jsou pro fenky obzvláště nebezpečné. Zánětům opět můžete předejít kastrací.

Mnoho hárání je po jeho skončení doprovázeno i falešnou březostí, která trápí některé fenky. Feny se projevují tak, jako by byly opravdu březí. Dokonce u nich může dojít i k produkci mateřského mléka. Fenku, kterou trápí ,,faleškou,, je nutné psychicky rozptýlit a zaměstnat, dále je vhodné se poradit s veterinářem, jak fence ulehčit její ,,trápení,,.

Na závěr bychom chtěli apelovat na všechny majitele fenek: opravdu není nutné, aby fenka měla během svého života, alespoň jednou štěňata. Nijak ji tím její zdravotní stav nezlepšíte, naopak, ušetříte si mnoho starostí a budete patřit mezi zodpovědné majitele, kteří nepřispějí k dalším přírůstkům v útulkových kotcích.

 

Líbí se: 0